This is a complete ripoff. The price of a 20 oz pop at a mainstream supermarket is around $1.35. I see pop on sale regularly for $1.25 a bottle--a 2 liter bottle at that. Regular price for a 6-pack of Pepsi products is $4.99 for 24 oz bottles (of course, it is often on sale for around $3 a 6-pack).
Why is this a ripoff? I would not complain about these prices on milk or orange juice (assuming the milk was quality milk, not those rBGH-tainted products that pass as "milk"). But, all you are really getting is water (about 7/8 water), high fructose corn syrup (pop averages 28 grams per 8 pz serving, or 12.5% high fructose corn syrup), artificial flavors and colors, brominated vegetable oil, caramel color, phosphoric acid, caffeine, and sodium benzoate (not all pop has all these ingredients, but most have the high fructose corn syrup). Diet pop is an even bigger ripoff, since it is almost 100% water with a few grams per 8 oz serving of aspartame, artificial flavors and colors, and the other ingredients. You are paying $1 a pint for water.
What's even worse is when they do not allow you to bring your own drinks in plastic or metal containers (non-alcoholic ones), and they charge $5 or more for a 16 oz cup of soda. Especially, if they are indoors and dog ventilating and cooling the venue. That, to me, is a classic case of price gouging. You charge a small fee to get in, and then gouge for drinks. That is downright dishonest: I would rather pay a higher price to get in and have free water or pop at prices that make it not worthwhile to bring your own in, than have to pay an arm and a leg for high fructose corn syrup or aspartame once I get in.